חדשות
המשימה האירופית צפויה להיות קשה מאוד, אך בלי אמונה לאן נגיע? קבלו סקירה מפורטת של יריבתה של הקבוצה בסיבוב הראשון של גביע הehf

    
שבת 3 באוגוסט 2013 08:02:44
מערכת האתר

חרף היות הקבוצה מדורגת היא קיבלה בסיבוב הראשון של גביע הEHF את היריבה הכי קשה שכדור ההגרלות שלף: משקוב ברסט מביילרוס. מי פה מדורגת ומי לא? על המגרש, בהתמודדות בין השתיים, קשה להאמין שמישהו יוכל להגיד. איך ברסט נמנתה על מאגר הלא מדורגות? גם כאן אין תשובה ברורה, שכן הקבוצה משתתפת באופן קבוע במפעלים האירופאיים ובמשך 4 שנים הייתה אף חברת קבע בשלב הבתים של ליגת האלופות.

לשחקנים שלנו הנסיעות למזרח אירופה הן כבר דבר שבשיגרה, כך שתוצאות ההגרלה לא הפתיעו אף אחד...ב2008/9 ניצחון גדול 21:29 על אסטרחן, סגנית אלופת רוסיה, לא הספיק - זאת אחר מסע בן יממה לרוסיה שנגמר במפח נפש בדמות הפסד 35:23. לפני שתי עונות מכבי שלנו גברה על קראסנודאר הרוסית בזכות ניצחון 6 שערים בבית מול הפסד בן 4 שערים בחוץ, ובסיבוב השלישי של אותה עונה נבלמה בסלובניה ע״י וואלניה הפנסטסטית, בהתמודדות במעמד צד אחד.

רצינו לונדון, קיבלנו ביילרוס
אריאל רוזנטל צבר כבר הרבה שעות טיסה ואוטובוס ב8 שנים של נסיעות עם הקבוצה לאירופה:״ לגבי המסע הארוך כבר התרגלנו... רצינו לונדון, קיבלנו בלארוס, אבל זה חלק מהספורט וזאת ההגרלה. שיחקנו פעמיים נגד קבוצות מרוסיה, אסטרחן וקראסנודר. את השנייה עברנו וגם את אסטרחן ניצחנו 8 הפרש בבית. אנחנו נעשה את הכל להגיע למשחק הראשון מוכנים וננסה להוציא את התוצאה הכי טובה שיש בכדי להכריע את ההתמודדות בבית, עם הקהל שלנו. קל זה לא הולך להיות, ברסט קבוצה מצוינת אבל זה בהחלט אפשרי״.

מנגד תגובת מאמן הקבוצה, זליקו באביץ, להגרלה:״ בקצרה, אני שמח על ההגרלה. לדעתי אנחנו חייבים לנצח את הקבוצה מישראל. אני מקווה שזה יקרה כדי שבסיבוב השני נפגוש את ה׳דובים׳ ממדבדי; הרוסים התחזקו ביחס לעונה שעברה... (מתייחס כבר לסיבוב הבא...).
חן בירנבאום הוא אחד מהשחקנים שחרשו את היבשת הישנה לאורכה ולרוחבה מהעונה הראשונה בה הקבוצה החלה ליטול חלק במפעלים האירופיים. בנוסף חן שיחק בתחילת העשור הקודם בברסט במדי הנבחרת שפגשה את ביילרוס:״ ההגרלה היא קשה מאוד. ברסט היא מקום קר מאוד וזו עיר שהכדוריד שם מאוד פופולרי. יש להם בעלים שהוא גם הבעלים של חברת הענק Gazprom והנה רק לפני קבוע התחילה שמועה שהוא רוצה ויכול להביא את איבנו באליץ׳! (מהשחקנים המובילים בכדוריד העולמי). אני לא מכיר כרגע את הסגל שלהם, אבל בטוח שאולג יכין אותנו כמו שצריך. קל זה לא הולך להיות, אבל אנחנו אוהבים אתגרים ומאמינים ביכולת שלנו כקבוצה״.כמה מילים על ביילרוס
ביילרוס (רוסיה הלבנה) הייתה חלק מברה״מ עד קריסתה. העיר ברסט ממוקמת בחלקה המערבי - דרומי של המדינה, קרוב לגבול הפולני. לעיר יש גם השפעות פולניות, ואיך אפשר בלי השפעות יהודיות: ישיבת בריסק מקורה במשפחת רבנים מברסט (בריסק ביידיש זה ברסט) ומנחם בגין נולד בה. העיר נוסדה במאה ה-11 והיא נודעת במבצר שלה, שנודע לימים כמבצר-גיבור ברה״מ, על כך ששימש מגן מפני פלישת הגרמנים לאיזור במלחמת העולם השנייה.
כיום חיים בברסט כ-310,000 איש בעיר עם מזג אוויר קר ברוב ימות השנה, אבל עיר בה יש מה לראות ולעשות: מוזיאונים וקניונים, מרכז העיר שעבר מתיחת פנים ששימרה את מבני העבר, בהם: הכנסיה הגדולה בביילרוס.

בואו נדבר כדוריד
מקור שם הקבוצה - משקוב: אנטולי משקוב מברסט נולד ב1937. היה מחלוצי מורי הספורט בביילרוס ומאמני הכדוריד. היה מדען ספורט, אימן כדוריד בשנות ה60 וה70 בברסט, קיבל תואר פרופסור וב2002 אחרי מותו שם הקבוצה מברסט הפך למשקוב ברסט.
את העונה האחרונה ברסט סיימה במקום ה-3, אחרי האלופה דינמו מינסק וסגניתה - SKA Minsk. בגביע הפסידה בגמר לדינמו על חודו של שער, בEHF הודחה ע״י גופינגן הגרמנית בסיבוב השלישי ובליגה האזורית (SEHA League) הגיעה עד לחצי הגמר, שם נעצרה ע״י קרואטיה זגרב.


ברסט נגד דינמו מינסק, עונה שעברה (מתוך אתר הקבוצה משקוב ברסט)

סגל הקבוצה
סגל הקבוצה מתגבש בימים אלו, ולפי הדיווחים האחרונים בקבוצה היו רוצים לראות עוד מספר שחקנים בעלי ניסיון אירופי משמעותי. ההחתמה המשמעותית האחרונה היא של דויד שפילר, מרכז נבחרת סלובניה.
בפינה הימנית משחק הסרבי מילאן ג׳וקיץ. בן 28, הגיע בעונה שעברה לאחר עונה בבניה לוקה הבוסנית.
את העמדה חולק עם ג׳וקיץ מקסים באראנוב (25), גדל בSKA Minsk ובקיץ 2010 הצטרף לברסט. היה חלק מהישג הקבוצה ב2011/12, עת הודחה ברבע גמר גביע אירופה למחזיקות גביע ע״י אראגון הספרדית.
בפינה השמאלית משחק לובו ווקציץ בן ה-31. לובו הגיע הקיץ
לקבוצה לאחר קריירה רבת שנים במולדתו קרואטיה: שנתיים בספליט, עוד שנתיים בזאגרב, שנה בליובוסקי הבוסנית וב-7 העונות האחרונות בקרואטיה זאגרב - עימה הופיע באופן קבוע בליגת האלופות, כולל הדחה ע״י קיל ברבע הגמר של 2010/11.
הפינה הרביעי בקבוצה הוא גם הכי קטן ממדים בה: 180 סמ׳ על 70 ק״ג. יורי טאטר בן ה-28 הוא רוסי בעל רקורד מרשים של 3 עונות בזניט סן-פטרסבורג, וב2006/7 שיחק באימפריה הרוסית, צ׳כוב מדבדי, ומשם המשיך לברסט בה הוא סוגר הקיץ כבר 6 עונות.

בעמדת המקשר השמאלי משחק הליטאי נריוס אטוואס, שגדל בקאקואנס הליטאית ומ2004 מתנייד בין קבוצות מצרפת ושוויץ. הגיע לברסט בקיץ שעבר והתפוצץ אשתקד עם 15 שערים נגד נקסה הקרואטית בסיבוב השני של גביע הEHF.
מאותה נקסה הגיע הקיץ לקבוצה המקשר הימני עב הממדים, הקרואטי רוברט מרקוטיץ. גדל ושיחק בנקסה, וכנראה ש7 שערים שלו אשתקד בויקטוריה ארנה שיכנעו את מנהלי ברסט להחתימו.
אחד הכוכבים של הקבוצה הוא קיריל קנייזאב, בן 23. המקשר/מרכז בעל מידות טובות של 195 סמ׳ על 105 ק״ג, כשבעונה החולפת עבר ממועדון הצמרת SKA Minsk אל ברסט.
הרכש הטרי של הקבוצה הוא מרכז נבחרת סלובניה דויד שפילר (30). בברסט הצליחו להנחיתו בימים האחרונים בתום פרק בן 3 שנים בשורות קרואטיה זאגרב. שפילר החזק (94 ק״ג) מתנשא לגובה של 190 סמ׳, ולפני שנותיו בזגרב שיחק בסימוס קופר הסלובנית, מועדון פאר אירופי.
מרכז נוסף שיכול להוריד עומס משפילר וקנאייזב הוא איוואן קאראסיץ הבוסני בן ה-28, שהגיע בקיץ שעבר לקבוצה אחרי שנים ב״ספינת הדגל״ של הכדוריד הבוסני, באניה לוקה.


דויד שפילר. מביא איתו הרבה ניסיון ויכולת ברמה אירופית

וצ׳יסלב שומק בן ה-25 הוא פיבוט מפלצתי ששוקל 115 ק״ג ומתנשא לגובה של 203 סמ׳. שומק האדמוני קיבל בשל מראהו את הכינוי ״הברווז האדום״, ובפן המקצועי מדובר בשחקן תוצרת בית שבגיל צעיר פותח כבר את עונתו השביעית במדי הקבוצה.
אלכסיי אושל הצעיר (23) הוא עוד פסיבי מסיבי שמציג 200 סמ׳ מחולקים על 100 ק״ג. החל דרכו בארקאטרון, המשיך לSKA Minsk ובקיץ
שעבר הצטרף לחברים בברסט.
הפיבוט השלישי בסגל הקבוצה ארטם סלבסיוק, צעיר השחקנים (21). ארטם מתנשא לגובה של 194 סמ׳ על 94 ק״ג.
בשער עומד ויטאלי שאראפנקה (29), המתנשא ל194 סמ׳. שאראפאנקה, בדומה לסטראט, נמצא זמן רב בקבוצה, מ-2004 ליתר דיוק ויחד עימה צמח לעידן של הצלחות.

איפה הקבוצה כרגע?
מסורת הקיץ בקרב מועדוני כדוריד רבים באירופה הוא קיום טורנירי הכנה, כשלצידם גם פרסים כספיים נאים; בחמישי האחרון הקבוצה הגיעה לקילצ׳ה, פולין, שקבוצתה הגיעה בעונה החולפת עד בפיינל-פור של ליגת האלופות. קילצ׳ה מארחת בסוף השבוע הזה טורניר מרובע שכולל גם את טטרן פרשוב (ניצחה אשתקד אותנו בטורניר מוק׳ ליגת האלופות) הסלובקית, וגופינגן הגרמנית שהלמה בעונה שעברה בברסט בגביע הEHF. במשחק ה-1 של הטורניר ברסט הפסידה למארחת קילצ׳ה בתוצאה 29:26. המחצית הראשונה הייתה שקולה, בשנייה קילצ׳ה ברחה ל12:20, ברסט חזרה בדקות הסיום ל25:26, אך זה לא הספיק לה לניצחון. אמש הקבוצה שיחקה נגד פרשוב והיום תשחק נגד גופינגן.
בסוף החודש (25.8-23.8) תארח הקבוצה לטורניר מרובע את ורדר סקופיה, זאפורווביה מאוקראינה וקבוצת הפאר הרוסית - צ׳כוב מדבדי.

משקוב בביילרוס
אלופים ב2003/4 עם הפסד בודד כל העונה. מקשר הקבוצה ולדימיר הלושנקו נבחר כמקשר העונה עם 148 גולים
ב2004/5 זכו בדאבל. בליגה לא הפסידו...השוער ניקולס זנקו זכה בפעם ה-2 ברציפות בתואר שוער העונה.
ב2005/6 זכו באליפות 3 ברצף, שוב עם הפסד בודד.
2006/7 הייתה כבר האליפות ה-4 ברצף, ושוב ללא הפסדים, ושוב עם דאבל. הקבוצה השנייה של ברסט עלתה לליגה הראשונה, וכוכביה הוקפצו לקבוצה הראשונה: אולג רגוזין (233) וקונסטנטין קורילנקו (181) היו הכובשים המצטיינים. אלופים שוב ב2007/8.
ב2008/9 הפסידו את האליפות לדינמו מינסק אבל שמרו על הגביע.
ב2009/10 סיימו שוב כסגנית בליגה ובגביע. ב2010/11 זכו בגביע, אך שוב - זו העונה ה-3, נותרו שניים בליגה. דינמו המשיכה לשלוט בליגה ב2011/12 שהפעם היא זוכה בצלחת בפער ניכר של 12 נקודות מברסט שסיימה שוב כסגנית.


ברסט במאי האחרון בתום הטורניר השנתי לזיכרו של אנטולי משקוב (מתוך אתר משקוב ברסט)

העונה החולפת
הליגה בביילרוס שוחקה בעונה האחרונה במתכונת של 6 קבוצות שמשחקות בפורמט של 4 סיבובים - סך הכל 20 משחקים מספטמבר ועד מאי. מאזן הכוחות בין 6 הקבוצות היה מאוד ברור: 3 קבוצות הצמרת (דינמו וסקא מינסק, ברסט) ובפער עצום - ויקטוריה מינסק, גרודנו ונובופולסק בתחתית, ב״ליגה משלהן״.
מעל כולן ניצבה דינמו מינסק, אותה דינמו ששיחקה אשתקד בליגת האלופות, צלחה את שלב הבתים (בית קשה עם ברצלונה ופוקסה ברלין) ונעצרה בשמינית ע״י מטאלורג סקופיה. דינמו זכתה באליפות עם 17 ניצחונות, תיקו ו-2 הפסדים. אחריה יריבתה העירונית - SKA Minsk שצברה 31 נק׳, וברסט סיימה במקום ה-3 עם 15 ניצחונות מול 5 הפסדים, שהם 30 נקודות בסיומה של עונה. מאזנה נגד היריבות לצמרת היה בכי רע: 4 הפסדים לדינמו מינסק, ונגד SKA Minsk ברסט ניצחה פעם אחת, והפסידה מנגד שלושה משחקים.
בגביע חלפה על פני יריבות נחותות ודילגה בקלות לגמר, שם הפסידה בתום משחק שקול 26:25 לדינמו.

משקוב באירופה
2003/4, EHF:
הביסה את טיבילסי בסיבוב ה-2 בהפרש כולל של 30 גולים.
בסיבוב ה-3 הפסידה לגיורי מהונגריה ב-5 שערים בחוץ, אבל ניצחה בביתה בדיוק בהפרש הנחוץ, 6 שערים.
בשמיניץ הגמר קיבלה את אלבורג הדנית; אחרי תיקו בבית, הפסידה בדנמרק ב-4 שערים וסיימה את דרכה במפעל.
2004/5, ליגת האלופות:
בעונה הראשונה באלופות הגיעה לשלב הבתים, בו סיימה אחרונה בשל 5 הפסדים וניצחון אחד.
2005/6, ליגת האלופות:
בעונתה השנייה באלופות עברה לבתים אחרי שניצחה בפנפלה לבית לא קל עם קיל, קולדינג הדנית וויסלה פלוק הפולנית. לקיל וקולדינג הפסידה, גם לפלוק בפולין, אך בגומלין ניצחה את פלוק ושוב סיימה את הבתים עם 2 נקודות.
2006/7, ליגת האלופות:
זו העונה ה-3 ברצף שהקבוצה נכנסת לשלב הבתים אחרי שבפלייאוף עברה בקלות את וולנדאם: בבתים הפסידה את כל משחקיה בבית עם סיודאד ריאל (אתלטיקו מדריד כיום), פיק זאגאד מהונגריה ושופהאוזן האוסטרית.
2007/8, ליגת האלופות:
בעונתה הרביעית ברצף והאחרונה בליגת האלופות, ברסט הביסה בפלייאוף את הכוכב האדום בלגרד והעפילה שוב לשלב הבתים.
שם חיכו לה בפעם השנייה וואלניה, זאגאד - לשתיהן הפסידה את משחקיה. נגד בוסנייה סראייבו (אותה הדחנו מאירופה ב2005/6 במותחן נדיר) הפסידה בחוץ וניצחה בבית. שוב, 5 הפסדים מול ניצחון בודד.


ברסט נגד מטאלרוג סקופיה (מתוך אתר משקוב ברסט)

2008/9, גביע EHF:
בדרבי ביילרוסי בסיבוב ה-2 גברה בסיכום שני המשחקים על SKA Minsk.
בסיבוב ה-3 ניצחה בביתה את אסטרחן הרוסית ב-7 שערים, אך הודחה באופן מר אחרי הפסד בן 8 שערים ברוסיה. שלב לאחר מכן אסטרחן קיבלה את מכבי ראשל״צ, שניצחה אותה בבית 21:29, אך לא מנעה את העפלתם של הרוסים לרבע הגמר לאחר מסע ישראלי מפרך לרוסיה שנגמר בהפסד 35:23.
2009/10, גביע למחזיקות גביע:
בעונה אירופית קצרצרה ברסט הגרילו בסיבוב ה-3 את הולסטברו הדנית. למרות ניצחון ביתי בן 4 שערים, בדנמרק המקומיים ניצחו ב-8 שערים.
2010/11, גביע EHF:
חוסר המזל המשיך לפקוד את הקבוצה. בסיבוב ה-2 קיבלו את מטאלורג סקופיה החזקים. למרות ניצחון מרשים בן 5 שערים בבית, במקדוניה מטאלורג עמדה במשימה, ניצחה ב-9 שערים והדיחה את ברסט מאירופה.
2011/12, גביע למחזיקות גביע (בעונתו האחרונה):
אחרי שתי עונות שחונות, ברסט צלחה את הסיבוב ה-3 בזכות צמד ניצחונות על פאליסטר ממקדוניה. בשמינית הגמר הביסו 19:37 את לוגי השבדית, ורק ברבע הגמר נעצרו ע״י אראגון מספרד - להם הפסידו בבית ב-2 שערים, ובחוץ בארבעה.
2012/13, גביע EHF:
בסיבוב ה-1 הקבוצה לא התקשתה מול קונברסנו מאיטליה: ניצחון ב-30 שערים בסיכום צמד המשחקים.
בסיבוב ה-2 חיכתה לקבוצה יריבה הרבה יותר רצינית, נקסה הקרואטית. בחוץ ברסט ניצחה בשער הבדל, ובבית סיימה את העבודה בזכות ניצחון בן 5 שערים.
בסיבוב ה-3 חיכתה להם כבר קבוצה מהליגה הטובה בעולם, גופינגן הגרמנית. בגרמניה זה נגמר בתבוסה מוחצת 29:17, גם בביילרוס ברסט הפסידה, 29:24. 

SEHA League
בליגה האזורית של מזרח אירופה משחקות קבוצות פאר עם עבר והווה מרשימים באירופה: קרואטיה זאגרב, מטאלורג וורדר סקופיה, טטרן פרשוב ועוד. משקוב סיימה את הליגה (10 קבוצות, שני סיבובים) במקום הראשון, אבל בפיינל-פור הפסידה בחצי הגמר לרביעית, קרואטיה זאגרב בתוצאה 31:29.

ויקטוריה ארנה
האולם החדש של הקבוצה נבנה ב2005. בויקטוריה ארנה התפוסה היא בת 3800 מקומות ותו תקן לאירוח משחקים ברמה הבינלאומית (שבכל זאת מחוויר ליד המינסק-ארנה המפואר עם 15,000 מקומות). באולם יש חדרי כושר, סאונות, לא פחות מ-7 חדרי הלבשה, תאי צפייה פרטיים ובאופן כללי הוא מציע אווירת כדוריד טובה, למרות שיש לציין שהיציעים נבנו בסגנון די מיושן.
סקירת יריבה: משקוב ברסט, ביילרוס