חדשות
חמישי 12 בדצמבר 2013 13:32:09
מערכת האתר


ביום שישי האחרון תם סיבוב המשחקים הראשון של ליגת העל. מבחינה סטטיסטית היה זה אחד מהסיבובים החלשים של הקבוצה בעשור האחרון: מתוך 22 נקודות הקבוצה השיגה 15. הדינמיקה של הכדוריד הישראלי מראה שבתפר שבין הסיבוב הראשון לשני, ישנן קבוצות שמתחזקות - מבחוץ, אבל לרוב מבפנים, בגרף עולה של היכולת האישית והקבוצתית.
מאמן הקבוצה אולג בוטנקו התייחס לסיבוב שהיה:״ במושגים של מכבי ראשון זה לא היה סיבוב מוצלח. אנחנו צריכים לבנות את עצמנו לחלק השני של הליגה, ועל זה אנחנו עובדים עכשיו באימונים״.
ההיעדרות של לוזון ולנגליב היא מה שעשתה את ההבדל?
" אין ספק שהם פקטור מרכזי בקבוצה, אבל זה כמובן לא מוריד את האחריות משאר השחקנים וממני. ידעתי שאנחנו הולכים לעונה אחרת מהעונה שעברה, אבל אנחנו לא בוכים על כך, אלא עובדים קשה באימונים וממשיכים קדימה״. אולג מוצא נקודות לאופטימיות:״ לאחרונה אנחנו מעלים את הרמה שלנו ממשחק למשחק. החבר׳ה מרגישים טוב, וחוזר להם הביטחון״.

הסיבוב במספרים

אז מאזן הנקודות עומד על 15 (68% הצלחה), ובקבוצה יצטרכו לנצח את כל משחקי הסיבוב השני כדי לאיים על המקום השני, שיבטיח ביתיות בשלב חצי הגמר. הקבוצה הבקיעה 302 שערים, וספגה 286 – יחס שערים שהיא אינה מורגלת אליו. בתרגום לממוצעים, הקבוצה הבקיעה כ27.5 שערים למשחק וספגה 26. ההפסד הגבוה הגיע במחזור ה-5, 26:34 למכבי ת"א, והניצחון הגבוה היה זה שחתם את הסיבוב, 27:40 על אס"א ת"א. ניצחון בהפרש דו-סיפרתי הושג גם נגד קרית אונו (25:37) ואת רף 30 שערי זכות הקבוצה חצתה ב-4 משחקים, כולם נגד קבוצות תחתית: חולון, רחובות, קרית אונו ואס"א ת"א.

יהיה להם הרבה מה להוכיח בגומלין נגד מכבי ת"א בסיבוב השני


המבקיע המוביל הוא מריאן פיליפ, שכבש 63 שערים, שהם ממוצע של 5.7 שערים למשחק. אחריו אריאל רוזנטל עם 42 שערים (ב-9 משחקים), שהם 4.7 שערים למשחק, ושלישי ברשימה הוא קפטן נאמן, עם 38 שערים ב-10 משחקים = 3.8 גולים למשחק.

השחקן המשתפר של הסיבוב הוא בעיניי רבים הפיבוט עומר גרא (21) שבהיעדרו של עופר לוזון (ששב לדרבי במחזור ה-8) הפיק איכויות מלהיבות במשחק ההתקפה, לרבות 7 שערים במשחק הראשון באירופה נגד ברסט הביילורוסית.
הצמד מנס ציונה, אמיר לנגליב ועופר לוזון, נעדר כאמור ממרבית הסיבוב, והדבר בהחלט ניכר במשחק הקבוצה. ללא לנגליב, נטל ריכוז המשחק נפל על אריאל רוזנטל. אולג בוטנקו נאלץ לאלתר כדי להוריד עומס מאריאל, ולכן למרכז הוזז גל אברהם (שהחמיץ אף הוא מספר משחקים) ואפילו דור גבע, ששיחק בעמדה הזו בנוער. אריאל סיכם מזווית ראייתו את הסיבוב, וכמובן התייחס להמשך הדרך:״ הציפיות להמשך הם אותן ציפיות שהיו בתחילת העונה, דאבל! נכון שהייתה לנו תקופה רעה ודברים לא עבדו, אבל אם מסתכלים על חצי הכוס המלאה אז אנחנו בדרך למקום טוב יותר. אל תשכחו שלפני העונה אמרו שמכבי ת״א והפועל ראשון יותר טובות, אז מבחינת כולם אנחנו במקום שהיינו צריכים להיות -  מקום 3. המטרה שלנו עכשיו היא להפעיל לחצי גמר הגביע ולצאת לפגרה עם הרגשה טובה וביטחון גבוה. אני שמח שהמשבר היה בתחילת העונה ולא בסופה״.

להתעקש ולא לוותר לעצמנו
קפטן הקבוצה יואב נאמן יודע שזמן ההכרעות הוא עוד כמה חודשים, אבל צפויה לקבוצה עבודה קשה כדי להתמודד על התארים:״ הסיבוב הראשון הוא אינדיקציה לזמן נתון וכבר מזמן למדנו שדין דברים בנובמבר אינו כדין דברים במאי. אם זאת אפשר להתרשם מיחסי הכוחות בליגה, ותהיה לנו הרבה עבודה. גם אם נגיע לשיא שלנו זה לא מבטיח כלום״.
למה אתה מצפה בהמשך?
״ ראשית להמשיך להשתפר כיחידים וכקבוצה, לצבור ביטחון ולשפשף את שיטת המשחק שלנו בכל הפרמטרים. שנית, אנחנו כבר פוזלים לרגעי ההכרעה והמטרה היא להגיע אליהם חזקים פיזית, מנטלית ומבחינת כדוריד״.

חדשות